Instalacje

Profesjonalne instalacje antenowe więcej informacji

Od współczesnych instalacji antenowych wymaga się, aby były nie tylko niezawodne i funkcjonalne, ale również elastyczne. Raz zaprojektowany i wykonany szkielet instalacji powinien być uniwersalny i umożliwiać podłączanie do niego coraz to nowocześniejszych urządzeń bez zasadniczej ingerencji w jego strukturę przez wiele lat.

Instalacja taka powinna umożliwiać podłączenie sygnałów telewizji naziemnej, telewizji satelitarnej, telewizji kablowej oraz w razie potrzeby innych sygnałów wizji jak np. sygnałów z kamer telewizji dozorowej. Wymaganie aby instalacja antenowa była niezawodna i elastyczna wiąże się z koniecznością zastosowania materiałów wysokiej jakości o sprawdzonych, określonych parametrach.

W nowo budowanych domach instalacja telewizji użytkowej powinna być traktowana na równi z innymi " ważnymi " instalacjami. Niestety podczas budowy wszyscy pamiętają o wykonaniu instalacji elektrycznej, alarmowej, domofonowej ...., a często zapominają lub też zlecają elektrykowi wykonanie instalacji do odbioru telewizji i radia.

W większości przypadków instalacje antenowe są marginalizowane (wystarczy antena siatkowa za 30 zł), jednak kiedy minie czas zmagania się z trudami budowy wtedy mieszkańcy domu zapragną korzystać z dobrodziejstw dostępnych mediów. No i często okazuje się, że jest z tym problem i czasami bardzo duży, kiedy elektryk wykonał instalację antenową za kilka tysięcy złotych a telewizję satelitarną możemy odbierać w jednym pokoju.

Jak pogodzić ze sobą prawidłowy odbiór sygnałów z anteny naziemnej i satelitarnej?

Najprostszym rozwiązaniem jest multiswitch. Zasada jego działania jest prosta. Multiswitch posiada wejścia i wyjścia. Typowy multiswitch posiada 5, 9, 13 czy 17 wejść i 4,6,8,12,16 lub 32 wyjść. Na wejścia podawane są sygnały satelitarne i telewizyjne. W odróżnieniu od zwykłej instalacji wymagane jest zastosowanie konwerterów typu quattro (dostarczają one sygnału z każdego pasma i polaryzacji jednocześnie - dlatego posiadają aż 4 wyjścia). Każdy multiswitch posiada także dodatkowe wejście działające w paśmie 88- 875 Mhz, czyli możliwy jest także przesył telewizji naziemnej (obojętnie czy analogowej, cyfrowej czy kablowej - ważne by transmitowane sygnały mieściły się w paśmie) i radia. A po co tyle wyjść? Każde wyjście multiswitcha służy do podłączenia osobnego gniazdka RTV/SAT, czyli innymi słowy należy wykonać instalację gwieździstą.

Multiswitch powinno się instalować wewnątrz pomieszczeń i w przypadku rozprowadzania sygnałów z dwóch satelitów i TV naziemnej trzeba wprowadzić do domu co najmniej 9 kabli.

Aby uniknąć późniejszych rozczarowań:

  • skorzystaj z porady fachowca, nie zlecaj wykonania instalacji elektrykowi, bo to nie ta branża i na 90 % wykona ją wadliwe i bardzo drogo,
  • okablowanie musi zostać wykonane na dobrej jakości przewodzie koncentrycznym (jak to rozpoznać - najlepiej skorzystać z porady fachowca),
  • na spokojnie określ miejsca odbioru sygnału RTV w nowym domu,
  • w miejscu gdzie schodzą się wszystkie przewody antenowe pamiętaj o doprowadzeniu zasilania 230 V.

Nasze instalacje są wykonywane zgodnie z obowiązującymi normami i sztuką budowlaną. Stosujemy materiały i urządzenia wyłącznie od renomowanych producentów, dbamy o solidność i estetykę montażu. W sprzedaży posiadamy bogatą ofertę anten RTV i SAT, cyfrowych odbiorników satelitarnych oraz wszystkich materiałów niezbędnych do wykonania wyżej wymienionych instalacji. Zapraszamy do skorzystania naszych usług.

W razie pytań lub  problemów z prawidłowym odbiorem programów skontaktuj się z naszym serwisantem:

Krzysztof Janus 
tel. 604493696
krzysztof.janus@vp.pl
www.januselectronic.republika.pl